Simon Zoltán - 2018. December 12. Wednesday 21:46
Friss kutatás szerint az esemény kivételes volt.
Az Egyesült Államok Geológiai Intézetének (USGS) munkatársai a kitörés óta vizsgálják a begyűjtött geofizikai, geokémiai és geológiai adatokat, és már biztosan tudják, hogy a 2018-as esemény két évszázada a legerősebb kitörése volt a tűzhányónak - írja a Gizmodo.
A Christina Neal vezette csapat szerint az esemény során a Kilauea közel 0,8 köbkilométer lávát borított szét egy nagyjából 35,5 négyzetkilométeres területen. A folyamat során a szakértők egy kaldera-összeomlást is megfigyeltek, 1900 óta ez a nyolcadik eset, amikor ilyet látnak egy vulkánnál.
A vulkán május 3-án kezdett látványos aktivitásba. Az olvadt kőzetanyag egészen augusztus 4-ig szivárgott, azóta nem láttak friss lávát a tűzhányónál.
Szerencsére az USGS munkatársai korábban rengeteg mérőeszközt helyeztek el a Kilaueánál, így sok értékes adatot gyűjtöttek. Az információk alapján az idei kitörés sokban eltért az utóbbi idők eseményeitől, a nyomás a szokásosnál mélyebben halmozódott fel, és így több magma jutott feljebb. A szakértők egyelőre nem tudják, hogy ezt mi idézte elő.
Az elkövetkező időszakban a kutatók tovább elemzik a mért adatokat, és azt is nyomon követhetik, hogy miként építi vissza a magmarendszerét a tűzhányó.