Kuti György - 2018. December 23. Sunday 10:04
Kína lehet a bűnös.
Az állítólagos hackereket – egyiküket „Istengyilkos” fedőnévvel – azzal vádolják, hogy évtizednél régebben számítógépes hálózatokat törtek fel a kínai állam számára.
Áldatlan tevékenységüket különböző iparágak, köztük a légiközlekedési és űr-, a pénzügyi, a biotechnológiai olaj- és gáz-, a műholdas és a gyógyszeripar területén folytatták.
Ügyészek szerint a kínai állambiztonsági minisztériumhoz köthető kiberbűnözők az amerikai haditengerészet több mint 100 ezer tagjának nevét, társadalombiztosítási számát és egyéb személyes adatát szerezték meg.
A hackerek több száz gigabájt adatot loptak el, több mint 45 jogi személy – köztük a NASA Sugárhajtású Laboratóriuma (JPL) és a Goddard Űrközpont – számítógépes hálózatát törték fel 12 amerikai államban. A kiberbűnözőket az úgynevezett APT10 nevű hackercsoport tagjaiként, Csu Hua és Csang Si-lung néven azonosították, derül ki az MTI tudósításából..
Az amerikai igazságügyi minisztérium gazdasági kémkedési ügyeinek több mint 90 százalékában volt érintett Kína az elmúlt hét évben – mondta Rod Rosenstein amerikai igazságügyminiszter-helyettes, aki szerint az üzleti titkokkal kapcsolatos ügyek több mint kétharmada köthető Kínához.
A kínai állam által támogatott szereplők a gazdasági kémkedés legaktívabb elkövetői – jelentette ki Christopher Wray, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója az ügy ismertetésekor. Az FBI igazgatója nem nevezett meg „áldozatul esett cégeket”, mindössze a világgazdaság jelentős szereplőiként utalt rájuk.
Kína pénteken elutasította az amerikai vádakat, azt állítva, hogy Washington „a puszta légből állít elő tényeket”. Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő az alapvető normák és a nemzetközi kapcsolatok súlyos megsértésének írta le az „indokolatlan vádaskodásokat”, amelyek szerinte ártanak a kínai-amerikai együttműködésnek -
jelentette a feol.hu.